Po rieke Mississippi (Nashville, Alabama, Louisiana) – iná tvár Ameriky

História, hudba, kultúra a klasické južanské jedlo – to všetko definuje hlboký juh USA. Urobte si čas na tento výlet z Alabamy z Nashvillu do New Orleans a navštívte známe pamiatky regiónu. Po ceste objavíte zariadenie NASA, navštívite jedno z najväčších hudobných miest, o ktorých ste pravdepodobne ešte nepočuli, ochutnáte ocenenú kuchyňu, dáte si lekciu dejepisu, opálite sa na pláži a zažijete nočný život, na ktorý nezabudnete.

Nashville, Tennessee: Mesto plné dobrej hudby

Nashville je mesto tak silno definované svojím hudobným štýlom, že dokonca aj na letisku sa počas celého roka koná viac ako 700 živých vystúpení. Ako súčasť južného hudobného trojuholníka (spolu s Memphis a Muscle Shoals v Alabame), hudobná scéna Nashvillu je na špičkovej úrovni. Zamierte do centra mesta, aby ste zachytili country hudobné vystúpenie v Grand Ole Opry, ktorá produkuje najdlhšie živé vysielanie v USA. V sieni slávy a múzeu country hudby sa môžete kochať kostýmami, automobilmi, nástrojmi a historickými pamiatkami. Dozviete sa všetko o Mužovi v čiernom v múzeu Johnnyho Casha alebo si môžete aspoň na oko zaspievať za tým istým mikrofónom, ktorý držal Elvis Presley v RCA Studio B. Ďalším slávnym bodom oblasti je whisky Jack Daniel’s. Liehovar v Lynchburgu denne ponúka prehliadky návštevníkom, pričom k dispozícii sú aj nealkoholické prehliadky. Pred pokračovaním do Huntsville v Alabame si nezabudnite naplniť bruško horúcim kuracím mäsom z Nashvillu.

Huntsville, Alabama: Americká história a krásy prírody

Malé mestá a vidiecka krajina – to je to, čo vás sprevádza pri prechádzaní štátnej hranice. Prvá zastávka v srdci hlbokého juhu je Huntsville. Mesto, kde sa zrodila bavlna alebo základňa vojsk Únie počas občianskej vojny v USA pre epicentrum vedy a výskumu vesmíru. Dnes tam nájdete zaujímavé spektrum historických pamiatok: Jeden z najstarších existujúcich železničných skladov slúži ako historická základňa pre špičkové americké stredisko Space & Rocket Center, oficiálne návštevnícke centrum pre Vesmírne stredisko NASA Marshall. Spoznajte obrovskú zbierku vesmírnych predmetov, v ktorej nájdete napríklad autentickú raketu Saturn V. Takisto si nezabudnite dať občerstvenie v nemeckej Biergarten. Preskúmajte aj prírodnú stránku Huntsville, napríklad návštevou botanickej záhrady Huntsville alebo štátneho parku Monte Sano. Pokojný výhľad na hory, ohromujúce sezónne lístie a outdoorové aktivity robia tento park jedným z najlepších miest na odpočinok v Huntsville.

Muscle Shoals, Alabama: Malé mesto, veľká hudba

Ak ste nevideli rovnomenný dokument, rýchlo zistíte, prečo sa toto mesto volá Hit Recording Capital of the World. Založením FAME Studios a Muscle Shoals Sound Studio v 60. rokoch sa vyvinul takzvaný Muscle Shoals Sound – prelínanie tradičného blues a gospelu s R&B a country melódiami. Práve tu sa zrodili hity ako Rolling Stones „Brown Sugar“, „Kodachrome“ od Paula Simona, nehovoriac o hitoch Arethy Franklinovej, Etty Jamesovej, Otisa Reddinga, Rod Stewarta a Bob Dylana. Navštívte tieto štúdiá a spoznajte veľkosť hudobného vplyvu mesta. V susednom meste Tuscumbia nájdete rodisko Helen Kellerovej. Prehliadky so sprievodcom sú k dispozícii od pondelka do soboty, a každý rok v júni sa koná festival na počesť H.Kellerovej. Po dni strávenom v hudobnom raji pokračujte do Birminghamu, kde zažijete eklektický mix aktivít a kultúry.

Birmingham, Alabama: Kultúra a stolovanie v srdci Alabamy

Ak ste nadšencami motocyklov, poteší vás najväčšia zbierka dvojkolesových vozidiel a automobilov Lotus na svete – v múzeu Barber Vintage Motorsports Museum. Nenechajte si ujsť historický pohľad na Národný pamätník Birmingham Civil Rights v štvrti, v ktorej nájdete aj historický baptistický kostol a Birminghamský inštitút pre občianske práva. Večer si môžete rezervovať stôl v jednej z miestnych reštaurácií šéfkuchára Franka Stitta oceneného Nadáciou Jamesa Bearda: Highlands Bar and Grill, Chez Fonfon alebo Bottega Restaurant.

Montgomery, Alabama: Pozoruhodná južanská história

Vedeli ste, že v Montgomery vznikli v roku 1861 Americké konfederačné štáty, kde o storočie neskôr dorazil Dr. Martin Luther King Jr. ako neznámy kazateľ a organizoval mierové protesty, ktoré prerástli do kľúčového hnutia za občianske práva USA? Takisto nezabudnite navštíviť kultúrne centrá ako Pamätné centrum občianskych práv, Knižnica a múzeum Rosa Parks alebo Baptistický kostol Memorial Dexter Avenue. Navštívte štvrť Old Cloverdale a pozrite si múzeum F. Scotta a Zeldy Fitzgeraldovcov a deň zakončite večerou, nápojmi a živou zábavou pozdĺž rieky Alabama. Skôr ako sa dostanete na pobrežie, ponorte sa do obľúbeného miesta na brehu rieky Capitol Oyster Bar.

Pobrežná Alabama: Prírodné krásy na pláži

Zamierte na pobrežie za bezstarostným luxusom pobytu v krásnom plážovom mestečku Gulf. Mesto Mobile, ktoré sa nachádza v zálive Mobile, bolo pod francúzskou, britskou a španielskou nadvládou. Tu máte možnosť zažiť aj festival Mardi Gras, ktorý sa koná každý rok a trvá až dva a pol týždňa. Ak si však chcete oddýchnuť, zvoľte plavbu loďou cez Mobile-Tensaw, známu ako americký Amazon a druhý najväčší systém ústia riek v USA. Vydajte sa na pláž, popíjajte drink v bare a vychutnajte si živú hudbu s krásnym výhľadom na nábrežie. Keď príde čas na jedlo, ochutnajte dobroty z čerstvo ulovených morských plodov v miestnych obľúbených reštauráciách ako sú Tacky Jacks alebo Original Oyster House.

New Orleans, Louisiana

New Orleans je mestom, ktoré musíte navštíviť na ktorejkoľvek juhovýchodnej trase. Vydajte sa na električku St. Charles, najstaršiu nepretržite fungujúcu električku v USA, na prehliadku malebných štvrtí, historických sídiel a dubov obrastených machom – všetko so spiatočným lístkom za 2,50$. Nakúpte miestne darčeky a občerstvenie na francúzskom trhu, zastavte sa na čakankovú kávu a cukrovinky posypané cukrom v Café du Monde. Medzi ďalšie miesta, ktoré môžete preskúmať patria farebné bóje a kostýmy v Mardi Gras, rodinná zoo Audubon and the Aquarium of the Americas, Národné múzeum druhej svetovej vojny alebo malebný mestský park New Orleans.