Aljaška a Havaj – dva lákavé extrémy

Dva extrémne rozdielne štáty, ktoré spája predsa jediná vec a tou je prijatie do Únie v tom istom roku – 1959. To je však asi to jediné, čo majú spoločné. Zatiaľ čo Aljaška je najsevernejší štát, Havaj je naopak najjužnejší. Aljaška je najväčší štát v oblasti, Havaj je takmer najmenší. Aljaška je známa svojimi chladnými zimami, pričom Havaj víta svojich návštevníkov svojim tropickým počasím. Čo všetko by ste nemali vynechať vo vašej ceste za dobrodružstvom v týchto krajinách? Pozrite sa na naše tipy.

Zoznámte sa s Aljaškou

Aljaška leží v extrémnej severozápadnej časti severoamerického kontinentu, ktorá sa na západe a juhu spája s Tichým oceánom, na severe do Severného ľadového oceánu a na východe ju delí dlhá hranica s Kanadou. Zaujímavosťou je, že práve Aljašské pobrežie je najdlhšie zo všetkých amerických štátov. A čo vám vie Aljaška ponúknuť?

Sledujte zrútenie ľadovca Tidewater do oceánu
Ak si niekedy budete chcieť pripomenúť silu prírody, sledujte päťposchodový kus ľadu, ktorý sa strháva z ľadovca a priam exploduje do oceánu pod ním. Zaujímavosťou je, že kúsok ľadu z ľadovca veľkosti bejzbalovej loptičky váži asi pol kila. Viete si predstaviť, koľko váži celá stena?

Lietanie nad Aljaškou
Lietanie nad horami, ľadovcami a ľadovcovými trhlinami je zážitok ako z iného sveta. Kým sedíte v pohodlí lietadla alebo vrtuľníka, uvidíte ľadové útvary, ktoré nikdy nestretli človeka. Užite si jazdu vášho života – kde inde, ak nie na Aljaške?

Sledovanie ľadovcovej rieky
Aljašské rieky sú jedinečné. Či už sa rozhodnete v tejto rieke plávať alebo len stáť na brehu, predstava, že ide o obrovské množstvo ľadovcovej vody je skrátka ohromná. Rieky na Aljaške tečú už tisíce rokov a je ich viac ako 30 000.

Sledovanie veľrýb nad oceánom
Spozorovať veľryby počas ich každoročnej cesty na Aljašku dlhej tisíce kilometrov nemusí byť tak zriedkavé. Určite je to však obzvlášť vzrušujúce, keď vidíte, ako tieto ohromné stvorenia vrhajú svoju váhu s ľahkosťou do vzduchu. Tento magický zážitok si rozhodne nenechajte ujsť.

Zoznámte sa obyvateľmi Aljašky
Najlepšie ich opísal autor John McPhee: „Obyčajní ľudia s mimoriadnymi snami.“ Mohli by to byť najpriateľskejší a najdôverčivejší ľudia v Amerike. Určite oceníš ich jednoduchý životný štýl.

Poďte s nami prebádať krásy Havaja

Okrem typických suvenírov v tvare tanečníc a ananásov na vás čaká množstvo dobrodružstiev. Pozrite sa na tie najlepšie!

Pozorujte korytnačky na pláži Punalu’u Black Sand Beach
Čierny piesok pláže Punalu’u, ktorý sa nachádza na Veľkom ostrove, je v skutočnosti výsledkom kontaktu lávy s oceánom, ktorý ju okamžite ochladí. Toto je určite zmena oproti štandardným plážam s bielym pieskom. Ďalším bonusom sú morské korytnačky, ktoré uprednostňujú hniezdenie práve v čiernom piesku, keďže je jeho teplota vyššia.

Zažite krásu sopiek z blízka
Na Veľkom ostrove a v národnom parku Hawaii Volcanos sa nachádzajú dve aktívne sopky: Kīlauea a Mauna Loa. Ak ste nikdy predtým nevideli sopku, teraz je tá správna príležitosť prebádať jej krásy. Keď tu budete, navštívte vrchol Kīlauea cez cestu Crater Rim Drive alebo po ceste Chain of Craters Road, aby ste takisto uvideli East Rift a ďalšie pobrežné oblasti parku.

V celom parku je veľa turistických chodníkov a lávových prúdov. Ak chcete vidieť silu sopečnej erupcie zblízka, vyberte sa na okraj krátera Kīlauea Iki.

Ponorte sa do zálivu Hanauma
Zátoka Hanauma známa ako top miesto na šnorchlovanie na Oahu, je zakrivená časť pláže a zálivu, ktorá vznikla v čase, keď sa časť krátera ponorila do oceánu. Dnes je domovom mnohých morských živočíchov, ktoré umožňujú potápačom vidieť pod vodou množstvo vzrušujúcich vecí.

Nezabudnite na Pearl Harbor
Aj keď je väčšina Havaja úplným snom, na ostrovoch je niekoľko miest, ktoré vás ohromia aj inak ako krásou. Jedným z takýchto miest je Pearl Harbor. Táto oblasť je známa po celom svete ničivými útokmi Japoncov na USA v roku 194. Teraz je pamätným miestom, ktoré môžete navštíviť, aby ste si uctili pamiatku zosnulých vojakov. PH je miestom posledného odpočinku pre viac ako 2 000 námorníkov. Prehliadky sú organizované každý deň.

Prejdite sa po štvrti Waikiki v Honolulu
Hlavné mesto štátu Havaj, Honolulu, je nevyhnutnosťou, pretože je vstupným bodom na ostatné ostrovy. Čakajú tu na vás nádherné pláže a takisto ponúka skvelé možnosti nakupovania a stravovania vo štvrti Waikiki. V diaľke sa môžete kochať kráterom sopky Diamond Head. Ak máte v sebe dostatok odvahy a chcete zažiť poriadnu dávku adrenalínu, neváhajte podstúpiť túru na vrchol sopky.