5 národných parkov na západnom pobreží

Ak plánujete výlet po západnej Amerike, máme pre vás výber tých najlepších národných parkov. Zažite skvelú kombináciu majestátnych hôr, historických miest, prírodnej krajiny, dobrodružných trás a jedinečnej krásy.

Yosemitský národný park

Zo všetkých kalifornských národných parkov je Yosemite najpopulárnejší z niekoľkých dôvodov:

 • Je rozsiahly – rozprestiera sa v štyroch krajoch na 748 000 akroch pôdy, vody, hôr, útesov a výhľadov.
 • Hotel Yosemite’s Sentinel Dome sa nachádza priamo v strede kalifornského pohoria Sierra Nevada a ponúka vám výhľady na Half Dome, Yosemitské vodopády, ostrov El Capitan a údolie Yosemite.
 • Je ideálny pre milovníkov prírody. Mariposa Grove ponúka skvelý výhľad na gigantické sequoie. Mirror Lake vás zase ohromí zasneným výhľadom na žulové útesy, nádhernú lúku a sviežu zeleň.
 • Či už hľadáte miesto na premýšľanie, stanovanie v prírode so svojimi kamarátmi alebo turistiku, Yosemitský národný park je tou správnou voľbou.

Národný park Redwood

Rodisko sekvojí – najvyšších stromov na zemi nájdete v tejto oblasti. Nachádza sa tu asi 35% zostávajúcich sekvojí na planéte. Nezabudnite navštíviť centrum Prairie Creek a strom, ktorý je vysoký 20 metrov a jeho vek sa odhaduje na viac ako 1 500 rokov.

Národný park Redwood je ideálny, pretože:

 • medzi ďalšie pozoruhodné sekvojové stromy v parku patrí strom Hviezdnych vojen
 • máte skvelý výhľad na rieku Klamath, ktorý sa nachádza severne od centra Thomasa H. Kuchela. Ponúka jedinečnú kombináciu rieky a mora. Ak sa tu nachádzate v mesiacoch november-december alebo marec-apríl, prineste si so sebou ďalekohľad a pozorujte veľryby
 • Trillium Falls Trail – Táto trasa predstavuje najlepšie časti národného parku Redwood – bujný les, medzi nimi lúky, losy a 3 metre vysoký vodopád.

Death Valley National Park

Malebné zvlnené kopce piesku Mesquite Flat Sand Dunes, ktoré sú dokonale obklopené bohatými štruktúrovanými horami. Ak chcete skúsiť sandboarding, toto miesto bude vám zabezpečí nezabudnuteľný zážitok. Park je známy ako najteplejšie a najsuchšie miesto v Severnej Amerike. Národný park dostal názov Údolie smrti, pretože veľa cestujúcich v 19. storočí sa pokúsilo skrátiť cestu cez tento park a neprežili.

Okrem najdesivejšie znejúceho názvu všetkých národných parkov na západnom pobreží je v Údolí smrti aj:

 • Badwater Basin – je považovaná za najnižší bod v USA vo vzdialenosti 85 metrov pod morom. Táto soľná plocha s rozlohou je jedna z najväčších na svete
 • Zabriskie Point – Je ideálny pre turistov, fotografov alebo jednoducho pre všetkých, ktorí oceňujú nedotknutú prírodu.
 • Darwin Falls – Verili by ste, že je tu skrytý raj so stromami, celoročnými vodopádmi a pramenitou vodou? Nemôžete tam však plávať, pretože neďaleká komunita používa tieto vody ako hlavný pitný zdroj

Národný park Grand Canyon

Či už sa pri návšteve Grand Canyonu zameriavate na južný alebo severný okraj, naplánujte si cestu tak, aby ste boli svedkami západu alebo východu slnka. Ak trávite noc v chatkách okolo Grand Canyonu, urobte si čas na tento majestátny okamih. Zaujímavosťou takisto je, že toto svetové dedičstvo má rozlohu 1 218 375 akrov, čo je nemožné prejsť iba pri jednej návšteve.

Národný park Crater Lake

Selfie z Crater Lake je nevyhnutnosťou. Toto jazero, ktoré je iba pozostatkom pohoria Mazama, keď vybuchlo pred 7 700 rokmi, je najhlbším jazerom v USA (siaha až po 594 metrov).

Ak chcete zažiť dobrodružstvo, navrhujeme výber z týchto troch vecí v Crater Lake Park, ktoré môžete zažiť:

 • Prehliadka sopky – Tu je potrebné absolvovať turistiku, aby ste sa dostali dolu k prístavu a prejsť jazero, ktoré k nej vedie. Sopka vysoká 3600 metrov nedokázala uniesť svoju váhu a zmenila sa na obrí kráter. Rozhodne sa je na čo pozerať.
 • Chodník Discovery Point – Vydajte sa na chodník Discovery Point, aby ste mali čo najlepší výhľad na Čarodejnícky ostrov a Kráterové jazero.
 • Lyžujte na Rim Drives – Tí, ktorí v zime navštívia národný park Crater Lake, by si mali pozrieť lyžiarske miesta na Rim Drives a zažiť jazdu na snežnom skútri na severnej vstupnej ceste do parku.