Štyri letá a minimum zlých zážitkov

“Nie som si istý, či som správny kandidát na zodpovedanie týchto otázok - môže sa totiž zdať, že moje odpovede sú až príliš pozitívne s minimom negatív a znejú ako čistá reklama. Počas štyroch letných sezón v USA však musím naozaj povedať, že každé malé negatívum, čo sa mi možno prihodilo, bolo v okamihu zatienené množstvom dobrých zážitkov.”
Dominik Pavličko z Mlynice
Študent na UMB v Banskej Bystrici

Pre aký typ ľudí je podľa teba tento program najvhodnejší?

Najradšej by som povedal, že pre každého, keďže nepoznám človeka, ktorý by si za leto v USA nenašiel minimálne jedno pozitívum. Tento program je najmä pre ľudí, ktorí zo študentského života a jeho výhod chcú vyťažiť viac ako len vlaky zadarmo, ktorí chcú vidieť, spoznať a zažiť svet zo širšieho spektra ako len z IC-čka smer BA-KE 🙂 Jasné, aj Slovensko je krásne, ale tí ktorí vycestovali za hranice určite vedia, o čom hovorím.

 

Najsilnejší zážitok, ktorý si počas WAT zažil?

Možno je to len môj pocit, ale v mojom prípade to boli určite začiatky a prvé dni. Zbúranie všetkých predsudkov, aké som mal voči Američanom, ale aj cudzincom všeobecne. Zistenie, že nie len „doma“ je najlepšie, ale aj vo svete s úplne novými ľuďmi sa človek niekedy vie cítiť skoro ako doma. A samozrejme samotný pocit, že som v USA.

Je niečo, čo si nečakal a program ti priniesol?

Nečakal som, že ma táto možnosť vycestovať dostane tak, že som sa vracal do USA každý rok. Nebolo to len o programe, ale hlavne o ľuďoch, ktorých som mohol vďaka tomu spoznať a miestach, ktoré som mohol vidieť a navštíviť. Možno to znie ako „klišé“, ale ak si niekde vo svete na novom mieste, tak ľudia, ktorých spoznáš, ti spravia z celého amerického výletu ten nezabudnuteľný zážitok. A rozhodne som nečakal, že si zamilujem ich donuty. Ale nie tie z Dunkin‘ donuts („forget about it“), ale tie zo Shoppers-u, rozhodne choď a vyskúšaj :- )

 

Ak by si si mal leto v USA zopakovať, urobil by si niečo inak?

Rozhodne áno! Nečakal by som až do druhého ročníka na VŠ, ale šiel hneď v prváku.

 

Pripravil by si si niečo iné?

Rozhodne „mindset“ na prvé leto. Viem, že každý si chce priniesť niečo domov (myslím tým peniaze, aj ja som bol tak nastavený), ale z vlastnej skúsenosti odporúčam – tie peniaze radšej precestuj a spoznaj miesta, na ktoré si sa ako malý/á pozeral len v telke.

Nejaké cestovateľské tipy alebo praktické rady, čo si zbaliť?

Rozhodne tam nechoď s plným kufrom vecí, lebo si myslíš, že ich budeš potrebovať! Ten pocit šetrenia a toho, že si nebudeš kupovať blbosti, aby si si doniesol niečo domov, ti tie outlety všade naokolo hneď po prvej výplate zmenia názor. Na konci leta budeš vyhadzovať z kufra všetky staré veci, len aby si si tú tretiu mikinu s bundou už nemusel dávať v Miami na letisku na seba, lebo inak ti kufor neprejde váhovými limitmi 🙂 Cestovateľský tip – choď všade, kde budeš mať možnosť! Počas prvého leta určite odporúčam klasiky ako výletná loď z Miami alebo neopísateľné road tripy na západe s krásnym Las Vegas na konci tvojho nezabudnuteľného leta v USA!