Sám alebo s ka­ma­rát­mi – v New Yorku sa nudiť nebudeš

Jedno z najväčších miest na svete, New York, je smršťou aktivity s notoricky známymi miestami na každom kroku a nikdy nie je dosť času na to, aby ich stihol návštevník všetky. Niektorí ľudia si sem prichádzajú vychutnať predstavenia na Broadway, iní prichádzajú nakupovať alebo sa dobre najesť. New York toho ponúka však oveľa viac: Socha slobody, Empire State Building, Brooklynský most, Central Park, historické štvrte a množstvo svetoznámych múzeí. Množstvo najlepších miest na návštevu v New Yorku je v pešej vzdialenosti od seba, vďaka čomu je toto mesto ideálne pre návštevu pamiatok. My vám však ukážeme, že New York je viac ako notoricky známe miesta.

Metropolitné múzeum umenia

Metropolitné múzeum umenia alebo MET, ako je všeobecne známe, bolo založené v roku 1870 a je jedným z najslávnejších múzeí v USA. Stála zbierka The Met obsahuje viac ako dva milióny umeleckých diel v rozpätí 5 000 rokov.

Aj keď má múzeum tri miesta, stredobodom je The Met Fifth Avenue. Medzi hlavné prvky zbierky patrí americké dekoratívne umenie, zbrane a brnenie, kostýmy, egyptské umenie, hudobné nástroje, fotografie a oveľa viac. Výstavy prinášajú verejnosti najslávnejšie diela sveta. Ak to so svojou návštevou Met myslíte vážne, zvážte VIP: Empty Met Tour v Metropolitnom múzeu umenia a pozrite si toto neuveriteľné múzeum s iba 25 ľuďmi ešte predtým, ako sa ráno otvoria jeho brány pre širokú verejnosť.

Met Cloisters, ktorý sa nachádza v parku Fort Tryon na severe Manhattanu, je ďalším mimoriadne obľúbeným newyorským múzeom. Táto pobočka Metropolitného múzea umenia, postavená okolo stredovekých kláštorov, kaplniek a siení, sa zameriava na stredoveké umenie a architektúru v Európe.

Katedrála Svätého Patrika

Katedrála svätého Patrika je jedným z najlepších príkladov gotického obdobia v New Yorku. Má mohutné bronzové dvere, fasádu z bieleho mramoru, veže s dĺžkou 100 metrov, veľký organ, ružové okno, bronzový baldachýn, 2 400 miest na sedenie a sochu Lady Chapel. S miliónmi návštevníkov ročne je katedrála hlavným cieľom veriacich.

Budova bola postavená v roku 1879 a počas celej svojej existencie bola starostlivo obnovená a udržiavaná vrátane rekonštrukcie v hodnote 200 miliónov dolárov, ktorá bola dokončená v roku 2016.

Smorgasburg

Newyorčania milujú stravovanie vonku, či už v jednej z najlepších nábrežných reštaurácií v meste, vyvýšených strešných baroch alebo na blších trhoch s jedlom pod holým nebom, ako je slávny brooklynský Smorgasburg. Spoločnosť Smorg, obľúbená medzi miestnymi i turistami, ponúka takmer 100 predajcov, ktorí predávajú skutočne chutné a prekvapivo lacné občerstvenie. Je otvorená od apríla do novembra (11:00 – 18:00) v parku East River vo Williamsburgu v sobotu a v nedeľu na vrchu Breeze Hill v Prospect Park.

Union Square

Toto námestie bolo pomenované vďaka spojeniu dvoch najrušnejších dopravných tepien na Manhattane: Broadway a Fourth Avenue (predtým Bowery Road). V histórii zohrával veľkú úlohu politický aktivizmus. Na námestí sa konali zhromaždenia, protesty od občianskej vojny cez ulicu Occupy Wall Street. V súčasnosti môže byť jeho najväčším lákadlom celoročný Greenmarket – prvý v meste, ktorý založila hŕstka farmárov v roku 1976 – ktorý každý týždeň prináša miestne pestované tovary tisícom Newyorčanov.

Park Socrates

V roku 1986 vytvorili umelci a aktivisti tento 4,5-akrový mestský park na skládke. Teraz po celý rok predstavuje rozsiahle sochárske exponáty a je jedným z mála miest v meste, špeciálne určených pre umelcov na tvorbu diel. Nádherný priestor Queensu má výhľad na panorámu Manhattanu a je otvorený 365 dní v roku, vrátane Greenmarketu, bezplatných kurzov jogy, tai chi a ďalších.