Päť liet v USA – ne­sku­toč­ne veľa ne­za­bud­nu­teľ­ných zážitkov

“Leto v Amerike je pre ľudí, ktorí chcú vystúpiť z ich komfortnej zóny, spoznať novú krajinu a rôzne kultúry, zažiť dobrodružstvá a nie v poslednom rade pre tých, ktorí by si radi našli kamarátov z rôznych kútov sveta a navštívili miesta, o ktorých doteraz len snívali,“ hovorí z vlastnej skúsenosti Viktória. “Človeku sa rozšíria obzory, obohatí ho to rôznymi cennými skúsenosťami, ktoré ťažko získať v bežnom, každodennom živote.”
Viktória Tarnoková z Dunajskej Stredy
Študentka Manažmentu regionálneho cestovného ruchu na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre

Aké nezabudnuteľné zážitky si si odniesla?

Po piatich letách strávených v USA som nezabudnuteľných zážitkov nazbierala neskutočne veľa. Ak by som mala spomenúť tie najsilnejšie, tak pre mňa ako mestské dieťa by to určite bolo prvé stretnutie s medveďom, pozorovanie losov a vystúpenie na najvyšší vrch v New England, na Mount Washington. Taktiež som mala možnosť zúčastniť sa na pravej americkej oslave 4. júla; vydala som sa s kamarátmi na roadtrip k Niagarským vodopádom, a už počas samotného cestovania som sa poprechádzala po najznámejších plážach Havajských ostrovov.

Je niečo, čo si nečakala a program ti priniesol?

V prvom rade sebavedomie a sebaistotu, ale taktiež som získala aj druhý domov. Vôbec som nečakala, že sa vytvorí také silné puto medzi mnou a miestom na druhej strane zemegule – do malého mestečka Bretton Woods v štáte New Hampshire som sa vrátila už päťkrát a ani raz som nerozmýšľala nad strávením leta niekde inde.

Nejaké cestovateľské tipy alebo praktické rady?

Moja prvá a najdôležitejšia rada, ktorú som ja sama nikdy nevedela dodržať, je nedosiahnuť váhový limit batožiny pri odchode zo Slovenska. Aj keď si človek myslí, že všetky tie veci bude potrebovať, tak sa určite mýli – v USA si pravdepodobne hneď po prvej výplate kúpi nejaké veci vo Walmarte, v T.J.Maxx alebo v Target a na konci leta zistí, že sa do pôvodného kufra ani náhodou nezmestí (a to ešte ani necestoval a nemá žiadne suveníry). Pri plánovaní cestovania sa netreba zbytočne stresovať, ale je lepšie začať včas, hlavne čo sa týka kúpy leteniek. Netreba sa báť nepoznaného, nakoľko na tieto zážitky si bude človek spomínať do konca života, ale na druhej strane treba byť aj opatrný. Koncoletné cestovanie nie je časom šetrenia: kúpte si, čo sa vám páči; zaplaťte si vstupenku do Disney World; ochutnajte špeciality danej lokality a vyskúšajte športy, ktoré vás už dlho lákali (čo tak surfovanie na Havaji?). Verte mi, ani ja som si nejaké dobrodružstvá nedopriala a teraz už veľmi ľutujem premárnenú príležitosť.

Tip na záver: ak budete v Bostone, určite si pozrite baseballový zápas tímu Red Sox a potom si sadnite do neďalekej reštaurácie Wahlburgers – nielen jedlo je super, ale podľa slov zamestnancov je tam vysoká pravdepodobnosť naraziť na samotného Marka Wahlberga (mne to bohužiaľ nevyšlo, ale držím palce 😉 )